9 Mart 2017 Perşembe 12:15

Galatasaray Dergisi'nin 164. sayısı bayilerde

Galatasaray Dergisi'nin 164. sayısı bayilerde

Galatasaray Dergisi’nin 164. sayısı raflardaki yerini aldı. Galatasaray Futbol Takımı Teknik Direktörü Igor Tudor’un kapağında yer aldığı 164. Sayı, geçmişin ve günümüzün sarı-kırımızı dünyasına ışık tutuyor.

GSSTORE'larda, D&R, Migros, Carrefour ve havalimanlarında satın alınabilecek Galatasaray Dergisi'nin 160. sayısındaki diğer konular ise şöyle...

Igor Tudor
Her şeyin kazanmaya odaklı olduğu profesyonel futbol dünyasında galibiyetin amaç değil sonuç olması gerektiğini düşünen biri Igor Tudor. Asıl amacın çalışmak, mücadele etmek ve savaşmak olması gerektiğini söylüyor. Teknik direktörümüz Igor Tudor’a Florya Metin Oktay Tesisleri’nde misafir olduk. Hırvat teknik adam futbola bakışından oyunun teknik arka planına, Galatasaray’a geliş sürecinden 1998 Dünya Kupası’na sorularımıza içtenlikle cevap verdi. Igor Tudor ile yaptığımız geniş söyleşi Galatasaray Dergisi’nin 164. sayısında.

Ahmet Çalık
“Kafa topu çalışman gerek” denilince haftanın her gününe sarkaç top çalışması koyuyor, yolda yorulmamak için evini tesisin içine taşıyor, ilk kez A takımla sahaya çıktığı maçta Fenerbahçe forvetlerinin karşısında set oluyor, idealini David Luiz’in tekniği, Sergio Ramos’un çabukluğu, Puyol’un hırsı olarak belirliyor ve şimdi 3 numaralı Galatasaray formasını taşıyor. Karşınızda Ahmet Yılmaz Çalık.

Tanıl Bora 
Memlekette futbola dair düşündüklerini cümlelere en iyi tahvil eden isimlerden Tanıl Bora bu sayıda konuğumuz. Bora ile gözünün ilk gördüğü Galatasaray’dan başladık, gönlünü transfer ettiği Gençlerbirliği’nden dem vurduk, futboldaki rakamlara vardık. Yazar Tanıl Bora ile gerçekleştirdiğimiz söyleşi 164. sayımızda.
 
Moriah Jefferson
1994 doğumlu Moriah Jefferson, kariyerinin ilk profesyonel sezonunun ardından Galatasaray formasıyla ilk kez ABD sınırları dışında basketbol oynuyor. Belki henüz 23 yaşında ve 1.68 boyunda ama Marina Maljkovic’in sistemiyle kolej kariyerinden alışkın olduğu galibiyet serilerine İstanbul’da sarı kırmızı forma ile devam ediyor. Moriah Jefferson’ın kariyerinin satır başları dergimiz sayfalarında.

Futbol asla olasılıksız değil
“Gördüklerime istatistiklerden daha fazla güvenmem gerektiği fikrine kanmıyorum. Çünkü şapkasından tavşan çıkaran sihirbazlar gördüm ve aslında tavşanın o şapkanın içinde olmadığını biliyorum!” Billy Beane’in Moneyball’daki sözleri… Öngörüleri çöpe atıp, rakamların şahitliğinde başarıya koşan bir adamın hikayesi elbette dikkat çeker. Rakamların güdümünde futbol sahasında ne kadar başarılı olabilirsiniz? Bu sorunun cevabının peşindeyiz.

Onlar varken geçilemezdi, Çanakkale 
Çanakkale bir vilayette çok daha fazlasıdır bizler için. Hangi cümleden geçtiğini önemi yoktur, belki bir spor karşılaşmasında belki de hava durumu sunumunda Balkanlardan gelen havanın etkisinde kalırken… Ne zaman duyarsak duyalım, bu kentin isminin arkasında “Geçilmez”i ekleriz. Bizlere bunu gururla söyletenlerden üç ismin hikayesini anlatıyor Fatih Özcan. Musa oğlu Rakum, Hasnun Galip ve Mehmet Muzaffer.

Düz voleye ters röveşata
Düz vole hayatın normali ise ters röveşata diyeceğimiz de kadere çalım atma halidir. Sporun tüm unsurları nihayetinde sahadaki mücadele ve sonuç için var. İşte o maçların ya da maçlardaki aktörlerin epik bir şekilde geri gelerek hayata yeni kader çizmeleri konumuz. Bir sporcunun sahalara tekrar adım atmasından gitti denilen maçın dönmesine kadar kaderi tersine çeviren hikayeler Galatasaray Dergisi’nin 164. sayısında. 

Sabri Mahir
Türkiye’nin yurt dışında forma giymiş ilk futbolcusu, Türkiye’nin yetiştirdiği ilk resmi boksör. İlginç bir hikayesi var Sabri Mahir’in… Almanlar onu, “der schreckliche Türke” yani Korkunç Türk” olarak tanıyor. Doğumu önemli bir olay olarak geçmedi kayıtlara… Dahası ölümünün de bilinir ya da resmi bir kaydı yok.  İkinci Dünya Savaşı öncesine kadar hızlı, başarılarla dolu, alabildiğine gösterişli, alabildiğine yoksul bir hayatı var onun.

Messi'nin olur da Ronaldo'nun olmaz mı?
Bu doksan dakika, bir Şampiyonlar Ligi veya La Liga karşılaşması değil; Cristiano Ronaldo'nun dünden bugüne gelişim sürecini resmeden ve her şeyden önce onun da futbol makinesi değil insan olduğunu hatırlatan bir seyirlik bir film. Can Erbesler’in kaleminden.

Geleceğe Çağrı: Espor
Futboldan sonra Türkiye’de en çok izlenen spor dalı haline gelen espor çılgınlığını Oğuz Alp Tan masaya yatırdı. Yeni neslin gözdesi espor nereye gidiyor, işte tüm detaylar.

La Liga’nın Tahtı Sallantıda mı?
Son yıllardaki sportif başarıyı sürdürülebilir ekonomiye çeviremezlerse küçük çaplı bir gerileme yaşamaları kaçınılmaz duruyor. Deloitte Futbol Para Ligi’nin rakamları ışığında La liga’nın geleceğine dair. Eren Loğoğlu yazdı.

Sevgimiz Hiç Bitmeyecek
Günümüzde üç neslin aynı şehirde doğması bile neredeyse imkansızken onlar sarı-kırmızı sevdayı nesilden nesile hep beraber yaşayarak taşıyorlar. Adana'dan sırf Galatasaray maçlarını izlemek için gelen Vahit... İsmini Taçsız Kral'dan alan Metin... O bayrağı devralan Gökay, Giray ve Kubilay... İloğlu Ailesi'nde zincirin orta halkasındaki Metin İloğlu ile üç nesil süren Galatasaray sevdasını konuştuk...

Bir Paul Dawkins vardı
80’li yıllarda kazanılan iki şampiyonluğun mimarlarından, Spor Sergi’de “Bombarasi” ile başlayan tezahüratın en büyük nedenlerinden, geçmişe basketbolla dönünce aklımıza ilk gelenlerden… Unutulmaz oyuncumuz Paul Dawkins’in hikayesi